טל.04-8556601 פקס. 04-8556602
 
leff corner
right corner
 
דף הבית >> כתבות ומאמרים >> בתי דין / בתי משפט

בתי דין / בתי משפט

 

 

ישנה דיעה הגורסת כי לגבר עדיף להתדיין בבית הדין הרבני ואילו הערכאה העדיפה לאישה היא בית המשפט לענייני משפחה. דעה זו לא תמיד נכונה. ישנם מקרים מסוימים בהם לאישה עדיף שהדיון בעניינה ייערך בבית הדין הרבני דווקא  למשל במקרה בו מבקשים עבור אישה מדור ספציפי הניתן רק בבית הדין הרבני.
במקרים רבים מנסה גבר העומד בפני הליך הגירושין להזדרז ולהגיש את תביעתו לבית הדין הרבני והוא מבקש לכרוך בתביעה את נושא הגירושין, מזונות האישה, מזונות הילדים, ומשמורתם.
את נושא הדירה יעדיף בדרך כלל הגבר להשאיר לדיון בבית המשפט לענייני משפחה, כדי להפעיל לחץ על אשתו באמצעות הסיכון בפניו היא עומדת, שדירת המגורים עומדת להימכר לאלתר , וזאת בהתאם לחוק המקרקעין.
אישה תעדיף לתבוע את מזונותיה ואת מזונות הילדים בבית המשפט לענייני משפחה, מאחר ובית המשפט פוסק – ברוב המקרים – מזונות גבוהים יותר, ומצמיד אותם למדד, בעוד שבית הדין הרבני פוסק ברוב המקרים – מזונות נמוכים יותר הצמודים לתוספת היוקר בלבד.
אישה גם תעדיף כי נושא הרכוש ידון  בבית המשפט לענייני משפחה, שכן בית המשפט יעניק לה – ברוב המקרים – מחצית מכל רכוש בין אם הוא רשום על שמה ובין אם לאו, ואילו גורל הרכוש בבית הדין הרבני יוכרע בהרבה מקרים לפי צורת הרישום אף בלא כל קשר למאמץ המשותף ולתרומת האישה בניהול משק הבית ובגידול הילדים.
השוני בין הפסיקה שבין בתי הדין לבתי המשפט גורם לתופעה של "מרוץ סמכויות" וכל הקודם – זוכה. יש גם משמעות פסיכולוגית לשאלה מי עשה את הצעד הראשון בלא כל קשר למצב המשפטי. מי שעשה את הצעד הראשון מרגיש כי ידו על העליונה והוא בא עם בטחון רב למשא ומתן וכך משיג יתרון מסוים גם אם אין לכך בסיס משפטי מוצדק.

לא בכל מקרה שבו גבר הקדים וכרך בבית הדין הרבני את הנושאים הקשורים בגירושין הדבר פועל לרעת האישה, שכן על הגבר להוכיח ולעמוד בשלושה תנאים כדלקמן:
א. כנות תביעת הגירושין ב. כריכה כדין ג. כנות הכריכה
היה והגבר לא יצליח להוכיח את שלושת התנאים המצטברים - יערך הדיון בבית המשפט לענייני משפחה למרות שהגבר הקדים את האישה ולמרות שהגיש את התביעות לפניה. קיימים מקרים בהם למרות הגשת התביעות על ידי הגבר לבית הדין הרבני - תהיה הסמכות נתונה לבית המשפט למשפחה. כל מקרה לגופו ולפי נסיבותיו המיוחדות.
הגשת תביעות ליתר בטחון, ומיד לאחר מכן לפנות לגישור - זאת ההמלצה הטובה ביותר בדרך כלל  בכל מקרה בו יש ספק האם להגיש תביעה כדי "לתפוס את הסמכות" או לא להגיש כדי שלא להסלים את המצב – אנו ממליצים  להגיש תביעה על מנת לוודא שהערכאה הרצויה לאותו לקוח (בין אם גבר ובין אם אישה) - תדון בנושא, ומיד לאחר הגשת התביעות - להציע לבן הזוג לפנות לגישור. יתרונותיו של הגישור מרובים - ועל כך בפרק הדן בגישור.
לאפשרות זאת יש יתרון גדול: הלקוח וידא והבטיח כי תביעתו תידון במקום המתאים לו (אם בית הדין ואם בית המשפט למשפחה). הצעה כזאת מאפשרת לפנות להליכי גישור בלי לקחת סיכון מיותר שבן הזוג השני "יקדים" אותך במרוץ הסמכויות ויזכה ליתרונות ממוניים.

 מסיבה זו יש להקפיד ולבחור עורך דין מעולה  בתחומו  שידאג להתוות את הפתרון הטוב ביותר עבור הלקוח שלו  בהתייחס למכלול הנסיבות הפרטניות של כל מקרה ומקרה, שכן אין מקרה אחד הזהה למשנהו.

שאלות ותשובות

אנו מיומנים בניהול מאבקים משפטיים מורכבים הן בבית המשפט והן בבתי הדין הרבניים תוך השגת יתרונות והישגים מוכחים עבור לקוחותינו. - קרא עוד

מידע כללי

מידע זה אינו תחליף לייעוץ משפטי ואין לראות בו בגדר המלצה ו/או הדרכה המשמשות תחליף לפנייה לעו"ד מומחה.

ליצירת קשר וקביעת פגישה,
אנא צרו קשר טלפוני:

04-8556601

להצטרפות לרשימת התפוצה
הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
אודות משרד עו״ד | מומחים לדיני משפחה | מומחים לגישור | מומחים לדיני נזיקין | כללי זהב למתגרשים | כתבות ומאמרים | צור קשר
שד’ מוריה 62 חיפה 3457327 | טל. 04-8556601 | פקס. 04-8556602 | www.talsharonadv.com
Designed by aviko creative shop | Powered by Zakai.com-Site building